• دسته بندی : اگهی
  • بازدید : -
  • دیدگاه‌ها برای ضایعات چیست در آلپرت ضایعات بسته هستند

ضایعات چیست

ضایعات چیست ؟ به گزارش آلپرت ضایعات ضایعات به محصولاتی گفته می شود که به دلیل وجود نقص قابلیت فروش در بازار را نداشته و یا به علت آسیب و فرسوده شدن قابل استفاده نمی باشند. این مورد امروزه یکی از مهم ترین منبع ها برای تولید محصولات  جدید می باشد. این محصولات به عنوان ماده اولیه استفاده شده و در فراورده های آهنی و فولادی به کار گرفته می شوند. امروزه در بسیاری از کشور ها مخصوصا کشورهای پیشرفته بازیافت مواد امری حیاتی در صنعت تولید محسوب می گردد.

در گذشته تجمع زباله و ضایعات به معضلی بزرگ برای بشر تبدیل شده بود، به دلیل عدم آگاهی این زباله ها و مواد دور ریختنی کارایی خاصی نداشته و تنها باعث آلودگی محیط می شدند. استفاده درست و بهینه از دور ریختنی ها و بازیافت مجدد آنها می تواند به صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی کمک نماید، اهمیت این امر به حدی زیادی است که تبدیل به یک علم شده و در دانشگاه ها تدریس می شود.

آلپرت ضایعات بهترین خرید ضایعات آهن در تهران.

انواع ضایعات

در این پست آنچه در مواد مصرفی ضایعات است به طور کلی به دسته های مختلفی تقسیم می شود که در زیر به ۴ نوع رایج اشاره می شود:

ضایعات صنعتی

زباله خانگی

ضایعات فلزی و غیر فلزی

ضایعات برقی و غیر برقی

ضایعات غیر فلزی

ضایعات فلزی شامل هر شی فلزی است که کارایی لازم را ندارد. به عبارتی عمر مفید این محصول به پایان رسیده است و یکی از مواد یکبار مصرف فلزی محسوب می شود. این انواع عبارتند از آلومینیوم، چدن، مس، برنج، روی و غیره.

به همین ترتیب ضایعات غیرفلزی به هر محصول غیرفلزی گفته می شود که عملکرد خود را از دست داده باشد. این دسته از اقلام دور ریختنی شامل اقلام زیادی است که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

نخاله های ساختمانی مانند گچ، سیمان، سنگ

شیشه

لاستیک

روغن

ضایعات کشاورزی

نان خشک شده

لاستیک

مواد شیمیایی

و غیره

ضایعات الکتریکی شامل دو دسته مواد مصرفی برقی و غیر برقی می باشد. هر وسیله برقی و الکترونیکی فرسوده و خراب را می توان در زمره زباله های الکتریکی طبقه بندی کرد.این گروه شامل یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، باطری، سیم و کابل و … می باشد و سایر مواردی که در رده برق ضایعات قرار نمی گیرند در گروه قرار می گیرند.

دور ریزهای صنعتی شامل چه مواردی هستند؟

ضایعات صنعتی شامل مواردی هستند که واحد های صنعتی و تجاری تولید می کنند. این دور ریختنی ها عموما برای مصارف ساختمانی مجددا بازیافت می شوند. دور ریختنی ها صنعتی شامل: فلزات، مواد پلاستیکی، مواد شیمیایی و غیره می باشد.

ضایعات خانگی تنها مربوط به مصارف خانگی نشده و در محیط های صنعتی نیز یافت می شود. هر محصولی که در محیط های خانگی فرسوده و خارج از مصرف گردد را دور ریختنی های خانگی می گویند.

همانطور که پیشتر عنوان شد یازیافت دور ریختنی ها و استفاده مجدد از آن ها نه تنها صرفه اقتصادی داشته، بلکه به ذخیره مواد معدنی نیز کمک شایانی می کند.  برای مثال می توان گفت، بازیافت فولاد انرژی بسیار کمتری نسبت به تولید اولیه آن نیاز دارد. فولاد این قابلیت را دارد که به صورت نامحدود بازیافت شده و مجدد مورد استفاده قرار گیرد. می توان نتیجه گرفت مهم ترین مزیت استفاده از ضایعات فلزی، در تولید فولاد می باشد.

ضایعات یا دورریختنی

ممکن است برخی افراد تفاوت بین زائدات یا ضایعات یک محصول را ندانند، همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، اقلام دور ریختنی آنهایی هستند که استفاده نمی شوند و به دلایل مختلف قابل استفاده نیستند. این دلایل ممکن است به دلیل نقص یا عدم رعایت استانداردهای محصول نهایی باشد. ضایعات زباله هایی هستند که پس از تولید یا مصرف یک محصول باقی می مانند. هدف از خرید و فروش ضایعات جلوگیری از آلودگی و هوا و بازگرداندن آن به صورت سودمند است.

بازیافت مواد یکبار مصرف کمک زیادی به کاهش گازهای گلخانه ای و در نتیجه کاهش آلودگی هوا می کند. جداسازی زباله و اصلاح آن در مبدا از فرآیند بازیافت و طبقه بندی ضایعات پشتیبانی می کند و از اتلاف انرژی و زمان جلوگیری می کند. می توانید زباله های خود را با توجه به دسته بندی هایی که در این مقاله توضیح داده شده است جدا کرده و در سطل های مخصوص قرار دهید.

https://www.britannica.com/science/scrap-metal

https://www.asm-recycling.co.uk/blog/what-is-scrap-metal/

ضایعات  فوق العاده خاص

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای ضایعات دسته ویژه ای در نظر گرفته است که رده خاصی ندارد و ضایعات super خاصی دارد.به عبارت دیگر افرادی که در زمینه ضایعات فعالیت می کنند ضایعات مرغوب را در یک دسته بندی خاص قرار داده و قیمت آنها را بالاتر از انواع دیگر می دانند. این امر عاملی شده است تا اصطلاح ضایعات فوق العاده در بازار آهن ضایعات بیشتر شناخته شود.

ضایعات درجه یک

همانطور که گفته شد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی استانداردهای خاصی را برای تمامی ضایعات اعمال می کند و بر این اساس ضایعات را از یکدیگر جدا می کند. بر اساس این استاندارد، خواص ترکیبات شیمیایی این نوع ضایعات به شرح زیر است:

ضایعات درجه دوم

طبق استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، این نوع قراضه از نظر ترکیب شیمیایی دارای ویژگی های زیر می باشد:

از ضایعات درجه یک و ضایعات A درجه دو که در هر دو دوست قابل قرار دادن هستند عبارتند از: قطعات ضخیم صفحات، ورق و تسمه، مقاطع نورد ضایعات ، بیت های قراضه، قطعات لوله و پروفیل.

درجه سوم ضایعات

این نوع ضایعات درجه سه نیز بر اساس استاندارد تحقیقات صنعتی ایران دارای ویژگی های خاص خود می باشد که در جدول زیر آورده شده است که برخی از این ضایعات عبارتند از: لوله و پروفیل قدیمی ضایعات ، مصالح ساختمانی فولادی، کاغذ خودرو، تجهیزات صنعتی و کاغذهای ماشینی مخلوط ضایعات و کارهای کارگاهی شامل تیراکن، شیلد، نبشی و تیوب و ورق می باشد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
دیدگاه کاربران 0
  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.
نظرات بسته شده است.آرشیو

archive
داستان های خنده دار https://smslar.ir/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87-%D8%AE%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1/ تعمیر تلویزیون در اردبیل https://onlineardabil.ir/category/%D8%AA%D8%B9%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D9%84/ دانلود اهنگ آذری https://javan-melody.ir/ دانلود اهنگ آذری https://avispamusic.org/ دانلود فیلم https://www.miofun.ir خرید بک لینک برای چت روم https://backlinksbuy.ir/ بک لینک ارزان https://www.google-links.ir/